Key Features
- Features HD Progressive surfaces designed for 1080p, 4K and Ultra HD
- Low-profile installation of only 1-3/16" deep
- Surface easily attaches to the rear of the screen with Velcro®
- Lightweight aluminum frame features rigid design that will not bend
- Easy and completely flush wall installation using mounting brackets hung on two screws
- Option to hang screen with cables from the ceiling
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 160" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 100" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 189" that is suitable for large group presentations
- Parallax Stratos 1.0 screen fabric for maximum productivity with added dependability
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 189" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 100" |
| Screen Height | 160" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Parallax Stratos 1.0 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.