Heavy-duty, folding 6" truss frames and legs accommodate virtually any size.
Welded 1" aluminum tubing forms a sturdy yet lightweight 6" x 1" truss member for frame and legs.
Frames bolt together with "speedy cranks" to allow easy "set up" and "tear down" without tools.
All components fit into durable carrying cases for convenient transport and storage.
Front and rear projection screen surfaces can be interchanged at any time.
Screen can be adjusted up or down in 6" increments.
- Offers convenient, easily replaceable projection solution
- 192" screen height for maximum productivity and better reliance
- 330" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Experience the big screen fun in your own home with this 381.7" screen
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 381.7" |
| Front Projection | Yes |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 330" |
| Screen Height | 192" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

