- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 147" screen height for optimum, convenient viewing
- 252" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- 291.7" massive screen for venues such as auditoriums and theaters
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 291.7" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 252" |
| Screen Height | 147" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.