The enhanced Fast-Fold Deluxe Screen System brings an advanced approach to rental and staging applications for set-up and tear-down to accommodate all skill levels. Its new and efficient portable design features include an intuitive leg-to-frame locking mechanism with no parts to lose. This large format screen is now available with HD Rental - a foldable and optically enhanced screen surface for high-definition, up to 16K, AV experiences, featuring RF (radio frequency) welded binding for improved aesthetics and durability. Adjustable corner brace corrects frame bowing after years of use. Includes a carrying case with wheels.
- Intuitive leg-to-frame locking mechanism, with no parts to lose
- Frame and legs made of 1 1/4" aluminum tubing (black anodized frame option available upon request)
- Available in seamless, and up to 16K ready, foldable and optically enhanced screen surfaces for today's high resolution projectors
- RF welded binding and matte snap caps for a clean aesthetic
- After years of use, adjustable corner brace offers additional longevity through correction of frame bowing
- Carrying case with wheels
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 135" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 114.5" |
| Screen Height | 71.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | HD Rental |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |

