The enhanced Fast-Fold Deluxe Screen System brings an advanced approach to rental and staging applications for set-up and tear-down to accommodate all skill levels. Its new and efficient portable design features include an intuitive leg-to-frame locking mechanism with no parts to lose. This large format screen is now available with HD Rental - a foldable and optically enhanced screen surface for high-definition, up to 16K, AV experiences, featuring RF (radio frequency) welded binding for improved aesthetics and durability. Adjustable corner brace corrects frame bowing after years of use. Includes a carrying case with wheels.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 16:10 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 65" screen height for optimum, convenient viewing
- 104" screen width for better reliance and maximum usability
- Widescreen projection format for better reliance and maximum feasibility
- 120" display is ideal for a large gathering of people
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |