The enhanced Fast-Fold Deluxe Screen System brings an advanced approach to rental and staging applications for set-up and tear-down to accommodate all skill levels. Its new and efficient portable design features include an intuitive leg-to-frame locking mechanism with no parts to lose. This large format screen is now available with HD Rental - a foldable and optically enhanced screen surface for high-definition, up to 16K, AV experiences, featuring RF (radio frequency) welded binding for improved aesthetics and durability. Adjustable corner brace corrects frame bowing after years of use. Includes a carrying case with wheels.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 65" screen height for optimum, convenient viewing
- 116" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 133" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |

