The Heavy Duty Fast-Fold® Deluxe Screen System features a heavier 3-1/2" wide by 1-1/4" thick frame system for a more durable design and is for rental and staging environments. It features easy release latches on the frame for efficient set up and tear down.
- Frame and legs made of 3 1/2" X 1 �" thick aluminum tubing
- Easy release latches
- Standard black-backed foldable material for superior image quality and opacity
- Seamless viewing surfaces up to 16' high
- Carrying case with wheels
- Optional Drapery Presentation Kit for professional stage-front aesthetic
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 189" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 100" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | HD Rental |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





