Fast-Fold Deluxe frame and legs are constructed of sturdy 1-1/4" aluminum tubing and feature easy release latches for simple, quick set up and tear down of the screen.
Available with Da-Mat, Da-Tex (Rear), High Contrast Da-Tex (Rear), Cinema Vision, Pearlescent, Dual Vision and Ultra Wide Angle (Rear), all Fast-Fold Deluxe surfaces.
All viewing surfaces up to 16' high will be seamless.
Complete screen also includes a rugged carrying case with wheels and is available in sizes from 54" x 54" up to 10'6" x 14'.
- Offers convenient, easily replaceable projection solution
- This 1:1 offers a clear view
- 120" screen height for maximum productivity and better reliance
- 120" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 170" that is suitable for large group presentations
- High Contrast Da-Tex fabric functions admirably well in high ambient light with a moderate viewing angle. The surface allows for deeper reproduction of black enhancing contrast.
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 170" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 40° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 120" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.