Fast-Fold Deluxe frame and legs are constructed of sturdy 1-1/4" aluminum tubing and feature easy release latches for simple, quick set up and tear down of the screen.
Available with Da-Mat, Da-Tex (Rear), High Contrast Da-Tex (Rear), Cinema Vision, Pearlescent, Dual Vision and Ultra Wide Angle (Rear), all Fast-Fold Deluxe surfaces.
All viewing surfaces up to 16' high will be seamless.
Complete screen also includes a rugged carrying case with wheels and is available in sizes from 54" x 54" up to 10'6" x 14'.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 83" screen height for optimum, convenient viewing
- 144" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 166" display is ideal for a large gathering of people
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 166" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 65° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 144" |
| Screen Height | 83" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.