The Fast-Fold" Deluxe Screen System is designed for rental and staging environments, and features easy release latches on the frame for efficient set up and tear down.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 79" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 140" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 161" screen size for presenting to a large group
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 161" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 140" |
| Screen Height | 79" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

