Fast-Fold® Deluxe frame and legs are constructed of sturdy 1-1/4" aluminum tubing and feature easy release latches for simple, quick set up and tear down of the screen.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 62" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 96" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 114.3" that is suitable for large group presentations
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 114.3" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 65° |
| Screen Gain | 0.9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 62" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

