Fast-Fold® Deluxe frame and legs are constructed of sturdy 1-1/4" aluminum tubing and feature easy release latches for simple, quick set up and tear down of the screen.
Available with Da-Mat®, Da-Tex® (Rear), High Contrast Da-Tex® (Rear), Cinema Vision, Pearlescent, Dual Vision, Ultra Wide Angle (Rear) and 3D Virtual Black® , all Fast-Fold® Deluxe surfaces.
All viewing surfaces up to 16' high will be seamless.
Complete screen also includes a rugged carrying case with wheels and is available in sizes from 54" x 54" up to 10'6" x 14'.
- Projection Screen offers a reliable, convenient projection solution
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 56" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 111" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Da-Tex fabric functions admirably well in high ambient light with a moderate viewing angle. The surface allows for deeper reproduction of black enhancing contrast.
- Manual screen folding mechanism for your convenience and efficient usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 111" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 40° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 56" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |