The Fast-Fold" Deluxe Screen System is designed for rental and staging environments, and features easy release latches on the frame for efficient set up and tear down.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 59" screen height for optimum, convenient viewing
- 80" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 100" screen size will fit easily in most rooms
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 59" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

