The Designer Contour Electrol Projection Screen with a stylish curved aluminum extruded case, standard in white finish (also available in black or graphite). An optional choice of seven veneer finishes available for the front cover of the screen case for a warm and elegant look.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 4:3
- 60" screen height for maximum productivity and better reliance
- 80" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- NTSC project format provides optimal standard definition viewing with maximum productivity
- The 100" screen size will fit easily in most rooms
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 100" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 80" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

