The Designer Contour Electrol Projection Screen with a stylish curved aluminum extruded case, standard in white finish (also available in black or graphite). An optional choice of seven veneer finishes available for the front cover of the screen case for a warm and elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 4:3 aspect ratio
- 69" screen height for optimum, convenient viewing
- 92" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format provides optimal standard definition viewing with maximum productivity
- 120" display is ideal for a large gathering of people
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 69" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

