The Designer Contour Electrol Projection Screen with a stylish curved aluminum extruded case, standard in white finish (also available in black or graphite). An optional choice of seven veneer finishes available for the front cover of the screen case for a warm and elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 1:1 aspect ratio
- 70" screen height for optimum, convenient viewing
- 70" screen width for convenient viewing with better dependability
- 99" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 99" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 70" |
| Screen Height | 70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

