The Designer Contour® Electrol® is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation with the benefit of a smaller housing. A variety of finishes and veneer options make this a seamless addition to any room.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 37.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 67" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- 77" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 77" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 67" |
| Screen Height | 37.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

