Handsome white powder coated closure doors and case provide a clean look and allow easy installation of ceiling tiles. Designed to have the case installed during the "rough-in" stages of construction and the fabric assembly during the finish stage.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 54" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 96" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 110" screen size for presenting to a large group
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 60° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 54" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.