Suitable for mounting on the wall or into wall opening. Easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 94.5" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 168" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 193" screen size for presenting to a large group
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 193" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 168" |
| Screen Height | 94.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

