Suitable for mounting on the wall or into wall opening. Easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 52" screen height for maximum productivity and better reliance
- 92" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- Features 106" that is suitable for large group presentations
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Ceiling mount projection screen makes viewing while lying down easier and more convenient
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 106" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 52" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

