Suitable for mounting on the wall or into wall opening.Easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro.Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 65" screen height for maximum productivity and better reliance
- 116" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 133" that is suitable for large group presentations
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

