Suitable for mounting on the wall or into wall opening and easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications. Surface mounts to back of black powder coated frame that provides a masking border.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 40.5" screen height for maximum productivity and better reliance
- 72" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- The 82" screen size will fit easily in most rooms
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 82" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 72" |
| Screen Height | 40.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

