- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 16:10 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 60" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 113" that is suitable for large group presentations
- High Contrast Da-Mat fabric includes a deep gray base for the profound generation of black which enhances the perception of contrast
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 113" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 45° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | High Contrast Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.