Suitable for mounting on the wall or into wall opening.
Easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro.
Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
Surface mounts to back of black powder coated frame that provides a masking border.
Frame available with Pro-Trim® finish for an additional charge. Pro-Trim® is a fabric frame covering that aesthetically enhances the appearance of the installation while absorbing light that surrounds the viewing area.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- This 2.35:1 offers a clear view
- 52" screen height for maximum productivity and better reliance
- 118" screen width for convenient viewing with better dependability
- Features 125" screen size for presenting to a large group
- Dual Vision fabric for video projection under controlled light conditions
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 125" |
| Front Projection | Yes |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 2.35:1 |
| Viewing Angle | 65° |
| Screen Gain | 0.9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 118" |
| Screen Height | 52" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Dual Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.