Suitable for mounting on the wall or into wall opening.
Easily attached front or rear projection screen surface with snaps or optional Velcro.
Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
Surface mounts to back of black powder coated frame that provides a masking border.
Frame available with Pro-Trim® finish for an additional charge. Pro-Trim® is a fabric frame covering that aesthetically enhances the appearance of the installation while absorbing light that surrounds the viewing area.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Uses the 2.35:1 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 49" screen height for optimum, convenient viewing
- 115" screen width for better reliance and maximum usability
- The 125" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 125" |
| Aspect Ratio | 2.35:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 115" |
| Screen Height | 49" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

