The Da-Snap allows for versatile frame options with customization features that include curved frames and wrap around surfaces. The Da-Snap can be mounted on the wall or in a wall opening.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 52" screen height for optimum, convenient viewing
- 92" screen width for convenient viewing with better dependability
- 106" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- HD Progressive 1.1 Perf fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 106" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 52" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 Perf |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







