The Cosmopolitan is a ceiling or wall-mounted electric large format screen with a two-piece aluminum case with mounting brackets for wall or ceiling mount installation on 188in diagonal and over. Standard black backing that retains projected brightness on front projection-surfaces and seamless surfaces on all models.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 65" screen height for maximum productivity and better reliance
- 116" screen width for convenient viewing with better dependability
- Widescreen projection format for comfortable viewing with maximum efficiency
- 133" display is ideal for a large gathering of people
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



