Ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome white enamel case blends with any decor.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 4:3 offers a clear view
- 50" screen height for optimum, convenient viewing
- 67" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- 84" projection screen is designed to work with all types of projectors
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen effectively maximizes visibility with added space efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 84" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 45° |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 67" |
| Screen Height | 50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

