Ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome white painted case blends with any decor. An optional choice of seven veneer finishes are also available for the screen case for a warm, elegant look.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 16:10 offers a clear view
- 60" screen height for optimum, convenient viewing
- 96" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- The 113" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 113" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 60" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.