The Cosmopolitan® Electrol® is a ceiling or wall mounted electric screen. A variety of finishes and veneer options are available.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy clear visuals with 16:10
- 72.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 116" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 137" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Recessed/In-Ceiling Mount mount type is reliable and allows hassle-free and easy usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 137" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 72.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

