Ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome white painted case blends with any decor.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 105" screen height for optimum, convenient viewing
- 140" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 180" screen size for presenting to a large group
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Adjust the screento your desired viewing angle or fold it electrically with ease
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 180" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 140" |
| Screen Height | 105" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 40% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.