Ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome white painted case blends with any decor. An optional choice of seven veneer finishes are also available for the screen case for a warm, elegant look.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 50" screen height for maximum productivity and better reliance
- 67" screen width for convenient viewing with better dependability
- 84" projection screen is designed to work with all types of projectors
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 84" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 67" |
| Screen Height | 50" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

