Cosmoplitan Electrol Projection Screen is ideal for applications where a recessed installation is not desired or feasible. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation. Handsome white painted case blends with any decor. An optional choice of seven veneer finishes are also available for the screen case for a warm, elegant look.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 1:1 format
- 70" screen height for optimum, convenient viewing
- 70" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Square projection format for better reliance and maximum feasibility
- This 99" diagonal screen is ideal for everyday use
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 99" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Projection Formats | Square |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 70" |
| Screen Height | 70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 26% |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.