With its stylish curved aluminum extruded case, the Contour Electrol large format screen is a beautiful addition to any installation. An optional choice of seven veneer finishes is also available for the front cover of the screen case for a warm, elegant look. The motorized electric screen retracts completely into the case for a clean, modern appearance when the screen is not in use. Matte white screen surface.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Features 16:10 aspect ratio
- 57.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 92" screen width for better reliance and maximum usability
- The 109" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Top notch tubular motor for speedy and smooth operation with easy height adjustment of the whole screen surface
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 109" |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 57.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

