The Contour" Electrol" is the latest ceiling or wall-mounted electric screen offering simple installation. A variety of finishes and veneer options make this a seamless addition to any room. This screen does not include the Tensioning Cable System. See Tensioned Contour Electrol for this feature.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 96" screen height for maximum usability and ample viewing space
- 96" screen width for better reliance and maximum usability
- 135.8" projection screen is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Wall/Ceiling Mount mount type ensures comfort and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 135.8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall/Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 96" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

