The Cinema Contour features a wider, more substantial frame as well as the latest technology in projection-surfaces designed for 4K and Ultra HD to maximize the technology of your projector. The larger standard black frame gives the eye a point of reference and enhances contrast for film purists and aficionados. The Cinema Contour wide format screen can be customized by frame, finish, size, and surface. The Cinema Contour is now available in 21:9 ultrawide format. Ultrawide format is quickly becoming the standard for displaying hybrid video conferencing solutions, where all attendees, whether they are in person or virtual, are equitably seen and heard.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 53.9" screen height for maximum productivity and better reliance
- 244" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Widescreen projection format for comfortable viewing with maximum efficiency
- 110" display is ideal for a large gathering of people
- HD Progressive 1.1 fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Projection Formats | Widescreen |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 244" |
| Screen Height | 53.9" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |