Cinema Contour has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 94.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 168" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- 193" display is ideal for a large gathering of people
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Wall mount projection screen provides maximum space efficiency with a comfortable and convenient viewing angle
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 193" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 168" |
| Screen Height | 94.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.