Cinema Contour has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- With a superb aspect ratio of 16:9, this surface presents the latest HD content distinctively
- 65" screen height for maximum productivity and better reliance
- 116" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 133" screen size for presenting to a large group
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 133" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 116" |
| Screen Height | 65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

