Cinema Contour has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 37.5" screen height for optimum, convenient viewing
- 67" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- The 77" screen size is ideal for everyday use
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 77" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 67" |
| Screen Height | 37.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

