Cinema Contour Fixed Frame Projection Screen has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications. Surface mounts to the back of an aluminum frame that provides a masking border.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Enjoy a truly cinematic performance with the 16:9 aspect ratio
- 40.5" screen height for maximum productivity and better reliance
- 72" screen width for convenient viewing with better dependability
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- This 82" projection screen is simple to setup and store
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 82" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 60° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Screen Width | 72" |
| Screen Height | 40.5" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

