Cinema Contour has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance. Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 108" screen height for maximum productivity and better reliance
- 192" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Screen measures 220" diagonally that is suitable for a wide range of environments
- Offers optimal viewing with excellent color rendition and image contrast with low reflectance
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 220" |
| Rear Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 30° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 192" |
| Screen Height | 108" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Tex |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

