Available in sizes from 60" to 240" diagonal in video format and 77" to 220" diagonal in HDTV format.
Cinema Contour has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance.
Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
Surface mounts to the back of an aluminum frame that provides a masking border.
Frame standard with Pro-Trim finish, a fabric frame covering that aesthetically enhances the appearance of the installation while absorbing light that surrounds the viewing area.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 16:10 aspect ratio
- 87" screen height for maximum productivity and better reliance
- 139" screen width for better reliance and maximum usability
- Features 164" that is suitable for large group presentations
- Da-Mat has a smooth, white surface for precise image generation and enables an especially wide angle of view with little loss of resolution
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 164" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 139" |
| Screen Height | 87" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | Da-Mat |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.