Available in sizes from 60" to 240" diagonal in video format and 77" to 220" diagonal in HDTV format.
Cinema Contour® has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance.
Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- Features 16:10 aspect ratio
- 69" screen height for maximum productivity and better reliance
- 110" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- Features 130" that is suitable for large group presentations
- high contrast cinema vision fabric helps every viewer in the room will watch a uniform, sharp picture with no shading shift
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 130" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewing Angle | 50° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 110" |
| Screen Height | 69" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | High Contrast Cinema Vision |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.