Available in sizes from 60" to 240" diagonal in video format and 77" to 220" diagonal in HDTV format.
Cinema Contour® has a 45-degree angle cut frame for a sleek, modern appearance.
Provides a perfectly flat viewing surface for video projection applications.
Surface mounts to the back of an aluminum frame that provides a masking border.
Frame standard with Pro-Trim® finish, a fabric frame covering that aesthetically enhances the appearance of the installation while absorbing light that surrounds the viewing area.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- 16:9 aspect ratio so everyone can enjoy the movie or presentation without much of a stretch
- 58" screen height for optimum, convenient viewing
- 104" screen width for convenient viewing with better dependability
- HDTV projection format provides deeper, lively picture quality, thus offering a high-definition, smooth viewing experience
- Features 119" that is suitable for large group presentations
- HD Progressive 1.1 Perf fabric for applications where projector brightness and screen size require low gain. The light gray surface offers real color propagation and superb depth of modulation.
- Wall mount projection screen provides more practical viewing height with maximum usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 85° |
| Screen Gain | 1.1 |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Wall Mount |
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 58" |
| Appearance | |
|---|---|
| Fixed Frame | Yes |
| Screen Fabric | HD Progressive 1.1 Perf |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

