The Advantage Manual is a ceiling recessed manually operated screen. Developed with the installation process in mind, the Advantage Manual Screen with CSR provides the convenience and flexibility of installing the case and fabric/roller assemblies at separate stages of construction. A floating mounting method utilizing adjustable roller brackets is designed into the lightweight, extruded aluminum case allowing the centering or offsetting of the screen. The Advantage Manual screen is equipped with the patented CSR system. Offered exclusively by Da-Lite, CSR ensures a quiet, controlled return of the screen into the case. This hands-free feature provides optimal performance and smooth consistent operation.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Features 4:3 aspect ratio
- 120" screen height for optimum, convenient viewing
- 160" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format provides optimal standard definition viewing with maximum productivity
- 200" display is ideal for a large gathering of people
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 200" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 50° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 160" |
| Screen Height | 120" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |