The Advantage Manual is a ceiling recessed manually operated screen. Developed with the installation process in mind, the Advantage Manual Screen with CSR provides the convenience and flexibility of installing the case and fabric/roller assemblies at separate stages of construction. A floating mounting method utilizing adjustable roller brackets is designed into the lightweight, extruded aluminum case allowing the centering or offsetting of the screen. The Advantage Manual screen is equipped with the patented CSR system. Offered exclusively by Da-Lite, CSR ensures a quiet, controlled return of the screen into the case. This hands-free feature provides optimal performance and smooth consistent operation.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Watch content on a 16:9 wide screen
- 58" screen height for optimum, convenient viewing
- 104" screen width for comfortable viewing with maximum productivity
- NTSC project format offers larger, best possible picture for maximum reliance
- The 119" screen size is ideal for clear viewing from anywhere in the room
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 119" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 104" |
| Screen Height | 58" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |