The Advantage Manual is a ceiling recessed manually operated screen. Developed with the installation process in mind, the Advantage Manual Screen with CSR provides the convenience and flexibility of installing the case and fabric/roller assemblies at separate stages of construction. A floating mounting method utilizing adjustable roller brackets is designed into the lightweight, extruded aluminum case allowing the centering or offsetting of the screen. The Advantage Manual screen is equipped with the patented CSR system. Offered exclusively by Da-Lite, CSR ensures a quiet, controlled return of the screen into the case. This hands-free feature provides optimal performance and smooth consistent operation.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- Uses the 4:3 aspect ratio for an optimal viewing experience
- 69" screen height for optimum, convenient viewing
- 92" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format provides optimal standard definition viewing with maximum productivity
- Features 120" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- The screen is foldable and ideal for temporary installation. Stores in a rugged case, portable and easy to assemble.
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 120" |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 92" |
| Screen Height | 69" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |

