The Advantage Manual is a ceiling recessed manually operated screen. The Advantage Manual screen is equipped with the patented CSR system. Offered exclusively by Da-Lite, CSR ensures a quiet, controlled return of the screen into the case. This hands-free feature provides optimal performance and smooth consistent operation.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- A 16:9 projector on a 16:9 screen is obviously the best mix for streamlining HDTV
- 54" screen height for maximum productivity and better reliance
- 96" screen width for better reliance and maximum usability
- HDTV projection format offers sharper picture details with enhanced clarity
- Features 110" screen size for presenting to a large group
- High Contrast Matte White fabric screen is flame retardant and mildew resistant surface; great choice when video pictures are the principal wellspring of data being anticipated and where encompassing light is modestly controlled; the surface is perfect for a profound dark generation which enhances contrast
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Wall mount projection screen offers a secure, reliable mounting option
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 110" |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Viewing Angle | 45° |
| Projection Formats | HDTV |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 96" |
| Screen Height | 54" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | High Contrast Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

