Designed to eliminate the extra step of finishing the screen with trim, the Advantage line of projection screens is designed with ceiling trim already in place. Once the screen is installed, the screen's trim conceals the rough opening eliminating the need to complete additional trim work.
Sliding installation brackets make it easy to attach the screen housing to the structure above the drop ceiling.
- Provides largest possible picture with maximum efficiency
- This 1:1 offers a clear view
- 70" screen height for optimum, convenient viewing
- 70" screen width for better reliance and maximum usability
- Square projection format for better reliance and maximum feasibility
- The 99" screen size will fit easily in most rooms
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- Screen sets up rapidly without tools and collapses into a smaller case for easy portability
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 99" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 1:1 |
| Viewing Angle | 60° |
| Screen Gain | 1 |
| Projection Formats | Square |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 70" |
| Screen Height | 70" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Manual |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD Gold |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.