Handsome white powder coated closure doors and case provide a clean look and allow easy installation of ceiling tiles. Designed to have the case installed during the "rough-in" stages of construction and the fabric assembly during the finish stage. Patented in-the-roller motor mounting system for quiet operation.
- Is easy to install with maximum space efficiency
- The display area of the screen lets you enjoy images and video in 4:3 format
- 43" screen height for optimum, convenient viewing
- 57" screen width for better reliance and maximum usability
- NTSC project format provides an ideal projection solution for DVD and standard definition video
- This 72" projection screen is simple to setup and store
- Matte White fiberglass surface preserves color as well as black and white images
- The electric screen allows you to hide or adjust the screen height required by your application
- Ceiling mount projection screen provides maximum flexibility for changing room layouts
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Legrand Group |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Diagonal Image Size | 72" |
| Front Projection | Yes |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Viewing Angle | 60° |
| Projection Formats | NTSC |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Mount Type | Ceiling Mount |
| Screen Width | 57" |
| Screen Height | 43" |
| Appearance | |
|---|---|
| Screen Folding Mechanism | Electric |
| Screen Fabric | Matte White |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Legrand Group |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

